سس ترافل

قارچ ترافل

سس ترافل یکی از خاص ترین طعم دهنده ها درآشپزی به حساب می آید . اولین همبرگری که با سس ترافل در برگر58 سرو شد، ترافل برگر  نام گرفته و هم چنین سس ترافل در منو پیش غذا سیب زمینی سرخ شده با سس ترافل نیز به کار رفته است.چیزی ترافل برگر نیز همبرگری دوبل در منوی برگر58 هست که با میل کردن آن از طعم جدید و دلنشین ترافل و پنیر لذت خواهید برد.

 

قارچ ترافل یا دُنبَلان نوعی قارچ خوراکی گران‌قیمت و کمیاب است. این قارچ در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می‌شود ولی لذیذترین نوع آن دارای پوستهٔ سیاه رنگ است. دو نوع سیاه و سفید این قارچ گران‌قیمت‌ترین قارچ‌های دنبلان زیرزمینی هستند. بیش‌ترین میزان مصرف قارچ دنبلان در رستوران‌ها، صنایع غذایی، تهیهٔ انواع سس‌ها و روغن‌های معطر و نیز داروسازی است. سر آشپز معروف فرانسوی، ژان آنتلم بریلا-سوارین، دنبلان را الماس آشپزخانه لقب داده‌است.

برای تهیه سس ترافل کوهی، قارچ را پس از شستن و ریز کردن روی اجاق گاز به مدت 3 دقیقه حرارت دهید. سپس مقداری روغن زیتون، رزماری، نمک و فلفل را به قارچ افزوده و هم بزنید.

اما معمولا سس ترافل از خود قارچ تولید نمی شود و از روغن آن در سس ها استفاده می کنیم.

در برخی از سس های ترافل، روغنی که استفاده می شود هم روغن قارچ ترافل نیست و با افزودن برخی چاشنی ها به روغن زیتون طعم ترافل را ایجاد می کنند که بسیار دلچسب و لذیذ است.

 نمونه ای از دستور تهیه سس ترافل که با پاستا مصرف می شود.
  •    (ترافل سیاه) 1black truffles (medium)
  • 1/3 cup extra-virgin olive oil (روغن زیتون)
  • (حبه سیر) 1garlic cloves (minced)
  • freshly ground black pepper (فلفل سیاه تازه)

 

 

 

دستور کامل در لینک زیر :

https://www.yummly.com/recipe/Pasta-Strands-With-Black-Truffle-Sauce-2434933